A SINGLE PRIORITY A SINGLE PRIORITY
SAFETY FOR ALL SAFETY FOR ALL
AT ANY TIME AT ANY TIME
health and safety

THE ABSOLUTE PRIORITY

Our highest priority is to allow all staff and occasional visitors to move around our sites enjoying optimal conditions of health and safety. Safety must be a pre-requisite before any other task we have to perform.

For this purpose, Winoa is committed to a proactive approach that aims to ensure that each of the Group's entities follows efficient and internationally-recognized Health and Safety management processes.

100% of the production sites of the Winoa Group have achieved the ISO 45001 standard. Thanks to these procedures, risks are assessed, actions are implemented for mitigating these risks and emergency plans are prepared, including an in-depth analysis of incidents and hazardous situations that could occur, in order to eliminate causes at the source. These continued and structured efforts, which are submitted to yearly controls carried out by an independent third-party, enable us to edge closer, on a daily basis, to our ultimate goal: zero incident.

 

Když se řekne bezpečnost práce, většinou se nám jako první vybaví průmyslová pracoviště, například továrny nebo staveniště. Je však důležité si uvědomit, že bezpečnost a ochrana zdraví zaměstnanců v online kasinech je stejně důležitá jako v průmyslových podnicích. I když v online kasinech nehrozí stejná fyzická rizika jako na průmyslových pracovištích, stále existuje řada rizik, kterým zaměstnanci v tomto odvětví čelí. Tato rizika mohou zahrnovat únavu očí, bolesti zad, opakovaná zátěžová zranění a psychické problémy, jako je stres a vyhoření. Jedním z nejvýznamnějších rizik, kterým zaměstnanci ceske online casino čelí, je únavu očí. Mnoho zaměstnanců tráví dlouhé hodiny zíráním na obrazovky počítačů, což může způsobovat únavu a namáhání očí. Pro snížení rizika únavy očí je důležité zajistit zaměstnancům pravidelné přestávky, ergonomická pracovní místa a správné osvětlení. Dalším častým problémem, se kterým se mohou zaměstnanci online kasin potýkat, jsou bolesti zad. Dlouhodobé sezení může způsobovat namáhání zad a krku, což vede k bolestem a nepohodlí. Abyste předešli bolestem zad, je důležité poskytnout zaměstnancům ergonomické židle a pracovní místa a také pravidelné přestávky na protažení a pohyb.

Group Health & Safety Policy - Download

 

Winoa’s duties regarding CLP regulation

High carbon steel abrasives - Download 
Refined iron ingots - Download 
Stelux® abrasive - Download 

 

Winoa’s statement regarding REACH regulation

High carbon steel abrasives - Download 
Refined iron ingots - Download 
Stelux® abrasive - Download 

OTHER WINOA SITES